Najbardziej trująca roślina na świecie.

Najbardziej trującą znaną rośliną świata jest rącznik pospolity (Ricinus communis). Pochodzi z Afryki, gdzie rośnie dziko na północy kontynentu. Należy do roślin silnie trujących. Jej nasiona zawierają rycynę śmiertelną dla człowieka w dawce powyżej 0,2 g, czyli ilości zawartej w trzech nasionach rącznika. Roślina ta jest uprawiana na całym świecie w celach ozdobnych, głównie ze względu na ładny pokrój, duże i zdrowo wyglądające liście, bujny wzrost oraz ładne owoce. W Polsce jest uprawiana jako roślina jednoroczna poprzez wysiew nasion. Jest bardzo wrażliwa na przymrozki (siewki marzną przy -1 °C).  Z nasion rącznika wytwarza się olej rycynowy, który ma swoje zastosowanie m.in. w medycynie.

Dlaczego ptaki mogą siedzieć na przewodach wysokiego napięcia.

Dotknięcie przewodów na słupie wysokiego napięcia przez stojącego na ziemi człowieka mogłoby skończyć się śmiercią. Człowiek stanowiłby bezpośrednie połączenie między przewodem a ziemią. Prąd przepłynąłby przez rękę i ciało do ziemi.
Ptaki mogą siedzieć na przewodach wysokiego napięcia, bo ich nie uziemiają. Prądowi łatwiej jest płynąć przez kawałek drutu pod ptasimi nóżkami niż przez ciało ptaka. Jest związane ze zjawiskiem oporności elektrycznej. Prąd szuka najłatwiejszej drogi, czyli najmniejszego oporu. Ciało ptaka stawia większy opór przepływowi prądu elektrycznego niż krótki kawałek drutu pod ptasimi nóżkami.
Nic się z ptakami nie dzieje dopóki nie nastąpi uziemienie, czyli prąd będzie miał kontakt z ziemią. Ptak będzie w niebezpieczeństwie jeśli usiądzie blisko słupa - gdy dotknie słupa choćby piórkiem prąd, prąd przepłynie przez jego ciało i dalej po słupie do ziemi.

Największy kwiat świata.

http://dobrytarot.pl/download/file.php?id=4862Największy pojedynczy kwiat świata posiada Raflezja Arnolda, która rośnie w tropikalnych puszczach podzwrotnikowych Azji Południowo-Wschodniej. Osiąga ona średnicę do 91 cm i waży nawet 11 kg. Wydziela cuchnący odór, który pozwala zwabić jej zapylające ją muchówki. Kwitnie przez 5-7 dni raz na kilka lat. Z powodu odoru nazywany jest przez mieszkańców Sumatry "trupim kwiatem".

Największy pająk świata.

Zdecydowanie największym pająkiem jest ptasznik goliat, który wraz z odnóżami mierzy 30 cm i mieści się tym samym na dużym talerzu. Jego mocno owłosione ciało ma 14 cm. Ciekawym faktem jest to, że pająk ten w sytuacji zagrożenia strzepuje porastające jego grzbiet parzące włoski, a następnie wyrzuca je w stronę przeciwnika. Wiek tych pająków jest bardzo zróżnicowany - samice żyją nawet kilkanaście lat, natomiast samce około roku/dwóch lat od ostatniej wylinki (w sumie około 2-4 lat). W Polsce na szczęście nie musimy obawiać się ujrzenia przedstawiciela tego gatunku na wolności, ponieważ zamieszkuje Brazylię, Gujanę Francuską, Gujanę, Surinam i Wenezuelę.

Witam :)

Na tym blogu będę zamieszczała wpisy dotyczące otaczającej nas przyrody.